
372020980
Stainless steel enclosures Stainless steel industrial 200 x 200 x 81 mm
Add to notepad
Technical data
| Height | 200 mm |
| Width | 200 mm |
| Depth | 81 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material quality | 1.4301/304 |
| Ingress protection | IP66 |
| Degree of protection norm | EN 60529 |
| Impact strength | IK09 |
| temperature min. | -60 °C |
| temperature max. | 175 °C |
| Seal material | VMQ-(silicone) |
| Flame spread, sideways | HL 3 |
| Rate of head dispersion | HL 3 |
| Smoke gas concentration | HL 3 |
| Other versions on request | EMV |
| Approvals | LR (Lloyd's Register), UL (508A) |
Commercial data
| Order unit | 1 Piece |
| Customs tarif number | 85369095 |
| Weight | 1.86 kg |
| GTIN | 4250157919243 |
ETIM classification
| ETIM 8 | EC000058 |



