
131115000
Control Enclosure Commander 1F, 230 x 200 x 198 mm
Add to notepad
Technical data
| Height | 230 mm |
| Width | 200 mm |
| Depth | 198 mm |
| Material | Aluminium |
| Material quality | DIN EN 1706 EN AC-AlSi 12 (Fe) |
| Colour | Agate grey (RAL 7038) |
| Ingress protection | IP65 |
| Degree of protection norm | EN 60529 |
| temperature min. | -40 °C |
| temperature max. | 90 °C |
| Seal material | PU (polyurethane) (standard) |
| Other versions on request | Silicone lid seal |
| Special colours on request | Yes |
Commercial data
| Country of origin | DE |
| Order unit | 1 Piece |
| Customs tarif number | 85381000 |
| Weight | 4.47 kg |
| GTIN | 4250157912893 |
ETIM classification
| ETIM 8 | EC002504 |





