
022526160
Polyester Enclosure Standard 250 x 255 x 161 mm
Add to notepad
Technical data
| Height | 250 mm |
| Width | 255 mm |
| Depth | 161 mm |
| Material | Polyester |
| Colour | Squirrel Gray (RAL 7000) |
| Ingress protection | IP66 |
| Degree of protection norm | EN 60529 |
| Impact strength | IK09 |
| temperature min. | -30 °C |
| temperature max. | 90 °C |
| Seal material | CR-(Chloroprene) |
| Insulation | Fully insulated according to VDE 0100 |
| Toxicity | Halogen free |
| Surface resistance | >1012 Ohm |
| Surface resistance norm | IEC 60093 |
| Special colours on request | Yes |
| Approvals | LR (Lloyd's Register), UL (508A) |
Commercial data
| Country of origin | IN |
| Order unit | 1 Piece |
| Customs tarif number | 39269097 |
| Weight | 3.596 kg |
| GTIN | 4250157900708 |
ETIM classification
| ETIM 8 | EC000058 |





